Úvodní strana O firmě Novinky ze světa SULKO

DVOJSKLA NEBO TROJSKLA U OKEN A DVEŘÍ? PROZRADÍME, PODLE ČEHO SE ROZHODNOUT

Pokud váháte, zda zvolit dvojskla nebo trojskla, neměla by cena být jediným rozhodujícím faktorem. Svou roli hraje také váha, odolnost, funkce zvukové clony, složení skla, volba profilu či potřeba splnit  parametry tepelné prostupnosti. V následujících devíti bodech prozradíme více. 

 

#1: Hlavní rozdíly mezi dvojskly a trojskly?

Zásadním rozdílem je počet skel. Jak už název sám napovídá, u dvojskel jsou skleněné tabule dvě, u trojskel tři. Kromě skleněných ploch je v oknech také distanční rámeček. Vlastní prostor mezi skly je vždy vyplněn inertním (vzácným) plynem, jakým bývá argon nebo krypton. Význam inertního plynu spočívá v jeho nižší tepelné vodivosti, tedy schopnosti poskytnout větší odpor plynu proti přestupu tepla.  

Dále u dvojskel nalezneme jednu meziskelní komoru a jeden distanční rámeček, u trojskla pak meziskelní komory dvě. 

 

#2: Tepelná prostupnost

Kromě počtu skel si můžete navolit také šíři a složení skla. Do jednotlivých profilů však musíte vybírat sklo s patřičnými parametry. Není tedy možné dát do jakéhokoliv profilu libovolné sklo, což je jedno z mála omezení při výběru. 

Tepelná prostupnost “U” (neboli součinitel prostupu tepla) se odvíjí nejen od tloušťky oken, ale také od jejich složení. U trojskla je možné dosáhnout tepelné prostupnosti 0,5, u dvojskla se náš tým Sulko dostane na hodnotu okolo 1,0. 

 

#3: Potřeba splnit podmínky např. pro Zelenou úsporám nebo pro vytvoření nízkoenergetického domu

Tento bod souvisí s již zmíněnou tepelnou prostupností. U nízkoenergetických domů budete pravděpodobně vždy muset volit trojskla. 

 

#4: Zvuková clona

Pro zvukový útlum zpravidla nebývá počet skel rozhodující. Výrazně významnější je volba různých tlouštěk tabulí skla.

 

#5: Odolnost a váha

Naší snahou by mělo být prodat vám ten dražší produkt - tedy trojskla - a zatajit vám všechny jeho nevýhody. My ale půjdeme s pravdou ven a řekneme vám vše, co potřebujete - i možná rizika a nevýhody. 

 

Výhodou trojskel nepochybně je jejich skvělá tepelná izolace. Jejich nevýhodou však je váha, což bývá problém zvláště u velkoformátových oken. Ta jsou v dnešní době velmi oblíbená, nicméně váha je jedním z parametrů, na který je třeba myslet. Zkrátka velkoformátové okno s trojsklem nedáte všude. 

Další nevýhodou trojskel může být riziko prasknutí prostředního skla vlivem nerovnoměrného zastínění. Sklo může prasknout tehdy, když je část osluněna a část zastíněna. Prostřední sklo není ochlazováno okolním vzduchem a rozdíl teploty osluněné a neosluněné části je výrazný. Pravdou ale je, že k němu dochází skutečně zřídkakdy. Mělo by tedy být na uvážení architekta či projektanta a zároveň i našeho technika, kam si lze dovolit takové okno dát. 

 

#7: Do trojskel nedáte meziskelní žaluzie

Ano, nedáte, na druhou stranu, v současné době pozorujeme, že o meziskelní žaluzie není příliš velký zájem. 

 

#8: Další prvky

Volba dvoj nebo trojskla závisí také na dalších parametrech a prvcích oken a dveří - tedy například, zda se jedná o bezpečnostní sklo, reflexní sklo (Stopsol) a podobně. 

 

#9: Cena

U oken s trojskly bývá obvykle vyšší cena. 

 

Suma sumárum a zjednodušeně řečeno: čím více skel, tím lepší izolace. U trojskel patří mezi hlavní nevýhody to, že nejdou instalovat všude, a jejich vyšší cena. Dvojskla potom vynikají obvykle nižší cenou a menší váhou. 

 

Trojskla jsou trendem! Trojskla protlačují nejen obchodníci, ale také samotné sklárny. Zákazník je díky tomu často podprahově nasměrovaný k trojsklům. A to i přesto, že je ne vždy potřebuje. 

 

Vybíráte okna nebo dveře SULKO? U cenově dostupnější řady SULKO Classic Line obvykle doporučujeme dvojsklo. U řady SULKO Profi Line pak bývá jasnou volbou trojsklo. 

 

Bonusová úvaha na závěr: existuje něco jako čtyřsklo? Čistě teoreticky by se vyrobit dalo. Nicméně pravda je, že by splňovalo podobné parametry jako trojsklo. Zákazník by si tedy vlastně připlácel za nic. 

 

Sledujte náš web a sociální sítě! Již brzy se můžete těšit na článek, kde vysvětlíme závislost dvoj- a trojskla a energetického využití slunce. 

 

NEZÁVAZNÁ KALKULACE

Potřebujete poradit při výběru skla?

Zavolejte nám na 800 155 156 nebo získejte nezávaznou kalkulaci na https://www.sulko.cz/nezavazna-kalkulace/.

obrázek


Zpět na přehled novinek

Mapa poboček SULKO

mapa